„Zostań, jeśli kochasz” i „Wróć, jeśli pamiętasz”. Nowe wydanie + niepublikowany prequel

"Zostań, jeśli kochasz", "Wróć, jeśli pamiętasz", G. Forman

„Zostań, jeśli kochasz”, „Wróć, jeśli pamiętasz”, G. Forman

Kilka lat temu powieść Gayle Forman pt. „Zostań, jeśli kochasz” zawojowała serca czytelników i szybko stała się bestsellerem. Na jej podstawie powstał wzruszający melodramat, a sama powieść doczekała się kontynuacji w postaci „Wróć, jeśli pamiętasz”. W 2020 roku Wydawnictwo Nasza Księgarnia wznowiło wydanie obu części, wydając je w jednym tomie. W środku na czytelników czeka nie lada niespodzianka – niepublikowany dotąd prequel. Wydanie miało miejsce tuż przed walentynkami. 

„Zostań, jeśli kochasz” to powieść napisana z perspektywy 17-letniej Mii, utalentowanej wiolonczelistki, dziewczyny Adama – młodego lokalnego rockmana. Gayle Forman zaczyna od tragedii. W śnieżny dzień rodzina Mii, podróżująca samochodem, ulega wypadkowi. W wypadku giną jej najbliżsi. Mia w ciężkim stanie trafia do szpitala.

„Zostań, jeśli kochasz”

Właśnie stamtąd snuje swą opowieść. Poznajemy historię jej rodziców, szkolne przyjaźnie, wreszcie związek z przystojnym Adamem. Mia wspomina szczęśliwe chwile, ale spod przymkniętych powiek obserwuje wszystko, co dzieje się obok jej szpitalnego łóżka. Zrozpaczeni najbliżsi – dziadkowie, krewni przyjaciele – próbują otrząsnąć się z koszmarnego wypadku. Lekarze i pielęgniarki walczą o życie Mii, dając do zrozumienia, że stan dziewczyny w dużej mierze zależy od niej samej.

Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. I jedno, i drugie wydaje się kuszące. Decyzję podejmuje w momencie, gdy jej chłopak Adam, składa przy jej łóżku pewną obietnicę…

„Zostań, jeśli kochasz” to poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. „Zostań, jeśli kochasz” opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać. Uważam, że jest to świetna powieść dla nastolatków, dobrze oddająca ich problemy, pragnienia, tęsknoty i oczekiwania. Lekko napisana, z ciekawą narracją i niedopowiedzianym zakończeniem.

Powieść została przetłumaczona na ponad 30 języków!

2761_zostan_jesli_kochasz_zbiorowka_2020

„Wróć, jeśli pamiętasz”

„Zostań, jeśli kochasz”, nie mogło nie mieć kontynuacji.

Akcja „Wróć, jeśli kochasz” toczy się w trzy lata po wypadku Mii. Tym razem narrację prowadzi Adam, teraz już znany rockman, którego licealna kapela osiągnęła spory sukces. Adam jest gwiazdą, za którą gonią papparazzi, a dziennikarze zabiegają o wywiady. Nie przypomina siebie sprzed lat. Zgorzkniały, agresywny, nie liczący się nikim i niczym, wciąż nie może pogodzić się ze stratą Mii.

Mia żyje, tyle że z dala od Adama. Po wypadku obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Wybrała studia i karierę wiolonczelistki. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki. Pewnego dnia Adam, spacerując ulicami Nowego Jorku, zauważa billboard zapowiadający koncert Mii. Wybiera się na niego i wreszcie, po trzech latach staje twarzą w twarz z Mią.

Czy to przypadkowe spotkanie sprawi, że spróbują naprawić relacje między sobą? Czy uda im się porozmawiać i odnaleźć uczucie, które kiedyś ich łączyło?


Ponieważ obie części najlepiej czytać jedna po drugiej, zachęcam Was do tego wydania.

Można je kupić na stronie Naszej Księgarni, w całkiem przyzwoitej cenie.

 

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...