13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie i rodzice. Też ich nie robisz?

13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie

13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie

Człowiek pokornieje z wiekiem:-) Kiedyś jak ognia unikałam wszelkich poradników, które podpowiadają, jak żyć lepiej i być szczęśliwym. Od tamtej pory przeczytałam kilka i – albo trafiałam na mądre poradniki, albo po prostu w każdym z nich znajdowałam coś, co mogłabym wdrożyć w swojej codzienności. Niedawno skończyłam czytać świetne publikacje od Wydawnictwa Galaktyka: „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie” i „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie rodzice”. Ich autorką jest Amy Morin, psychoterapeutka, medyczna pracownica socjalna i wykładowczyni psychologii w college’u. 

Siła psychiczna to cecha, dzięki której łatwiej jest radzić sobie z przeciwnościami losu i codziennością; trudnymi sytuacjami, emocjami, uczuciami, często przygniatającymi psychikę. Często mówimy o kimś: „On jest silny psychiczne” albo „Ona to ma odporną psychikę”, co oznacza, że mamy świadomość, że coś takiego jak siła psychiczna istnieje. Zarzucamy też sobie, że sami tej siły nie mamy.

Czy aby na pewno? Siła psychiczna, podobnie jak siła fizyczna, wymagają treningu. Jeśli chcesz być silny fizycznie, regularnie trenujesz, prawda? Czemu więc nie trenujemy siły fizycznej? Tak rzadko się o tym mówi i tak rzadko spotyka się szersze publikacje poświęcone temu zagadnieniu.

Pod koniec września br. nakładem Wydawnictwa Galaktyka ukazały się dwie publikacje poświęcone sile psychicznej, autorstwa Amy Morin. Jedna jest adresowana do szerokiego grona czytelników, druga – do rodziców. Obie są warte lektury, bo uświadamiają nam niektóre błędy, które w mniej lub bardziej prosty sposób można wyeliminować, stając się silnym psychicznie człowiekiem.

„13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie”

W pierwszym poradniku Amy Morin uświadamia czytelnikom, czym jest siła psychiczna i jakie czynniki decydują o jej rozwoju. Odróżnia ją od zdrowia psychicznego i pozytywnego myślenia, a następnie pokazuje, jakie należy podjąć kroki, by wzmocnić swoją siłę psychiczną.

Książka składa się z 13 rozdziałów, będących opisem 13 kroków, jakie warto wykonać, by stać się silniejszym psychicznie. Podoba mi się to, że autorka podaje konkretne informacje, bez roztaczania cudownych wizji za pomocą pustych słów. Są tu same konkrety poparte autentycznymi historiami osób, które Amy Morin spotkała w swej pracy terapeutycznej i którym pomogła. Warto się z  nimi zapoznać, bo widać jak na dłoni, że my sami często powielamy te same słowa i zachowania, co pacjenci Amy. Wystarczy trochę chęci i spojrzenia na siebie z boku, by zacząć pracę nad rozwojem siły psychicznej.

Chcesz być silniejszy psychicznie?

To przestań użalać się nad sobą, nie pozbywaj się swojej władzy na rzecz innych, nie bój się zmian, podejmuj ryzyko, nie skupiaj się na tym, na co nie masz wpływu, nie zazdrość innym sukcesu, nie poddawaj się po pierwszej porażce, ale też nie oczekuj natychmiastowych rezultatów – twierdzi autorka.

To puenta tego poradnika. Może na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to utarte slogany, którymi straszą nas poradniki, ale gdy odpowiemy sobie szczerze na kilka pytań, które nasuwają się po lekturze tej książki, zrozumiemy, jak niewiele trzeba zmienić, by wzmocnić siłę psychiczną. Wymaga to dużej konsekwencji, ale jest warte zachodu. Przecież tak trudno przełknąć gorycz porażki, zdecydować się na zmianę pracy, tak trudno patrzeć, gdy ktoś osiąga sukces za sukcesem, podczas gdy na nas mknie lawina nieszczęść. Samo pozytywne myślenie nie załatwi sprawy. Potrzebna jest siła psychiczna.

13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie i rodzice

13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie i rodzice

„13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie rodzice”

To drugi poradnik Amy Morin i znacznie obszerniejszy od poprzednika. Jego tematyka jest adresowana do rodziców, którzy chcieliby wychować dzieci na szczęśliwych i spełnionych dorosłych. Na ten temat napisano już wiele poradników, kolejne powstają i będą powstawać, bo chyba nigdzie nie jest tak łatwo o błędy jak w rodzicielstwie i wychowywaniu dzieci. Jestem przekonana, że nie ma rodzica, który byłby przekonany o swojej idealności i nieskazitelnych metodach wychowawczych.

Warto przeczytać, co w tej kwestii radzi Amy Morin. Co ciekawe, nie znajdziecie tu gotowych rozwiązań. Autorka koncentruje się raczej na błędach, jakie świadomie lub nieświadomie popełniają współcześnie rodzice; wytyka niewłaściwe zachowania, uczucia i sposoby myślenia. Zwraca uwagę, że koncentrowanie się na zapewnianiu dziecku dobrobytu, otaczanie go kloszem przed resztą świata i stawianie na piedestale, wcale nie jest receptą na udany start w dorosłe życie.

Silni psychicznie rodzice to rodzice, którzy:

• nie akceptują mentalności ofiary
• nie kierują się poczuciem winy
• nie traktują dziecka jakby było pępkiem świata
• nie dopuszczają, by dzieci nimi rządziły
• nie pozwalają dzieciom unikać odpowiedzialności
• nie chronią dzieci przed bólem
• nie strzegą dzieci przed popełnianiem błędów
• nie mylą dyscypliny z karą
• nie szukają dróg na skróty, by uniknąć dyskomfortu
• nie tracą z oczu swoich wartości

Jeśli masz problem z którymś z powyższych punktów, bez wahania sięgnij po ten poradnik.

Polecam obie publikacje, możecie je kupić tutaj i tutaj.

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...