18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – fotorelacja

Stasiuk, Tokarczuk, Cabre, Czubaszek, Wiśniewski, Akunin, Hartwig… Znanych pisarzy i poetów, którzy odwiedzili targi książki w Krakowie, można by wymieniać bez końca, bo lista gości była naprawdę imponująca. Na targach spędziłam całą sobotę szukając interesujących mnie książek; wzięłam udział w zjeździe blogerów, a wieczorem w kolacji VIP, którą wygrałam biorąc udział w konkursie organizowanym przez targi.

Do Expo dotarłam tuż przed godz. 10, dzięki czemu uniknęłam przerażająco długich kolejek do wejścia (zdjęcia można zobaczyć tutaj), poza tym bilet otrzymałam od organizatorów kilka miesięcy wcześniej. Tuż po 10 już zwiedzałam stoiska. Zobaczcie, kogo spotkałam:

Beata Pawlikowska

Pierwszą rzeczą, jaką kupiłam, był taki piękny kubek od dziewczyn z Książka w mieście. Jak zdradziły mi dziewczyny, robieniem gadżetów dla miłośników książek zajmują się po pracy i jest to ich ogromna pasja. Oprócz kubków można u nich kupić torby bawełniane i ręcznie robione zakładki. Są naprawdę ładne!

Dziewczyny z Książka w mieście

Na stoisku Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów spotkałam się ze znanym benedyktynem, publicystą, ojcem Leonem Knabitem, słynącym z wielkiego poczucia humoru. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat poczułam się jak małe dziecko, kiedy ojciec Leon na powitanie pocałował mnie w czoło, a potem pobłogosławił. Ojciec Leon był bardzo zainteresowany tym, co dzieje się w Rzeszowie (gdzie pracuję). To spotkanie na długo pozostanie w mojej pamięci. Na stoisku kupiłam „Ojca Leona różowe okulary” i otrzymałam dedykację od Autora.

Swoje książki podpisywali:

Beata Sadowska

Wojciech Cejrowski

Z Michałem Zawadką, autorem bajek dla dzieci, aktorem, konferansjerem, lektorem, animatorem, oraz jego żoną Małgosią, którzy wspólnie prowadzą wydawnictwo Mind&Dream, rozmawiałam o rynku książek dla dzieci. Oboje zgodnie stwierdziliśmy, że rodzice kupując książki dla swoich dzieci, zwykle sięgają po klasykę, rzadziej decydują się na nowości polskie. Ja się zdecydowałam – kupiłam bajki „Mądrość z natury” z dołączoną płytą CD, na której bajki Michała Zawadki czytają m.in. Piotr Adamczyk, Maciej Stuhr i Cezary Pazura.

Michał Zawadka z żoną Małgosią

Czy wiecie, ile może kosztować książka znajdująca się na tym zdjęciu?

Jest to Kronika Galla Anonima wydana przez Orbis Pictus z okazji przypadającej na przełomie 2014 i 2015 roku 900. rocznicy powstania kroniki. Prace nad nią trwały dwa lata, a wydawnictwo musiało wykupić prawa autorskie od Ossolineum, które posiada prawo do tłumaczenia. Kronika jest wydana w serii limitowanej i ta ze zdjęcia (pozłacana!) kosztuje 9 tysięcy złotych. Jest też wersja tańsza za niecałe 3 tysiące:-)

W sobotę na targach odbywał się zjazd blogerów piszących o książkach. O zjeździe prawdopodobnie napiszę wkrótce więcej. Nie był to zjazd udany, ale całkiem nieudany też nie był. Poznałam na nim Natalię prowadzącą blog Książki Natalii

oraz Anię – Recenzentkę

Do najsłynniejszej siostry zakonnej, której ciasta piecze cała Polska, ustawiła się ogromna kolejka. A siostra Anastazja (którą poznałam pod koniec 2011 roku robiąc artykuł do magazynu VIP Biznes i Styl) z właściwą sobie skromności i nieśmiałością podpisywała, podpisywała i podpisywała…

Jacek Dehnel mówił o swojej najnowszej książce pt. „Matka Makryna”

Andrzej Stasiuk podpisywał „Wschód” na stoisku Czarnego, którego jest współwłaścicielem

Do Hanny Bakuły ustawiła się długa kolejka

Janusz Wiśniewski i Zbigniew Izdebski

Alicję Resich-Modlińską widywałam tylko w telewizji. „Na żywo” wygląda świetnie!

Niestrudzony podróżnik Marek Kamiński

Chciałam sobie kupić najnowszą książkę Olgi Tokarczuk, ale zrezygnowałam patrząc na jej objętość! Pod koniec dnia już nie miałam siły na dźwiganie tej skądinąd pięknej książki

Anna Ficner-Ogonowska nie mogła opędzić się od fanów swojej twórczości…

Na targach kupiłam sobie „Granice są w nas” Andrzeja Gondka (wyd. Alegoria) , „Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” (wys. Sonia Draga) oraz „W pewnym teatrze lalek” Lidii Miś (wyd. Dreams). Tą ostatnią dla dzieci;-)

A sobotni wieczór miał swój finał w pewnej uroczej restauracji przy ul. Kanonicznej 22, gdzie wzięłam udział w kolacji VIP z Grzegorzem Wagnerem (synem Huberta Wagnera) i dziennikarzem Krzysztofem Mecnerem, którzy wspólnie napisali biografię Huberta Wagnera pt. „Kat”. O kolacji, którą wygrałam robiąc zdjęcie selfie z życzeniami dla targów książki, napiszę wkrótce:-)

You may also like...