Cesarstwo to ty – fascynująca opowieść o cesarzu Brazylii

Jestem ciekawa, ile z Was wie, że w XIX wieku Brazylią rządził cesarz Pedro – Portugalczyk? Że Brazylia była wtedy kolonią Portugalii? I że właśnie tam, statkiem napędzanym jedynie żaglami (!), płynął król Portugalii Dom Jao, uciekając wraz z rodziną i dobytkiem przed wojskami Napoleona? Ja też nie miałam o tym pojęcia. Niby żaden wstyd, ale…

tak mało znamy historię… Nie znamy dobrze historii własnego kraju, miasta czy wsi, w której mieszkamy, więc skąd mielibyśmy wiedzieć więcej o tym, co działo się przed laty na innym kontynencie? W szkole jest zbyt mało lekcji historii, więc jeśli sami nie będziemy szukać, czytać i pytać, niewiele się dowiemy. Choć zawsze bardzo lubiłam historię (zdawałam maturę z tego przedmiotu:-) i przeczytałam dużo historycznych książek, wiem, że… niewiele wiem. Dlatego cieszę się, że trafiłam na „Cesarstwo to ty” Javiera Moro, która to książka sama poprosiła się o przeczytanie i przyszła do mnie od Noir sur Blanc bez zamawiania. To była fantastyczna niespodzianka:-)

javier moro
Leopoldyna i Pedro

„Jest to zbeletryzowana biografią cesarza Brazylii Piotra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. To również fascynująca saga rodzinna i epicka, autor doskonale łączy narrację na tematy rodzinne i historyczne. Akcja powieści rozgrywa się w czasie 30 lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to opowieść o tworzeniu się niezależnego narodu, bo po raz pierwszy kolonia staje się siedzibą kolonialnego cesarstwa i zyskuje niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu” – zapowiada notka na okładce książki. Ale czytelnik może spodziewać się dużo więcej.

 Fascynująca historia XIX-wiecznej Brazylii

Wszystko, co Javier Moro opisał w „Cesarstwo to ty”, wydarzyło się naprawdę. Jak przyznaje na końcu powieści, opis osób, sytuacji i kontekstu historycznego jest owocem jego wieloletnich badań, i jedynie sceny i dialogi są interpretacją autora. Moro korzystał z wielu naukowych opracowań historycznych, co podaje w bibliografii, oraz opracowań autentycznych listów głównych bohaterów tej książki. Wysiłek badawczy autora musiał być ogromny, czego efekty widać. Książkę, choć naszpikowaną faktami i postaciami historycznymi, rewelacyjnie się czyta. Jest to bez wątpienia powieść historyczna, ale momentami przypomina powieść sensacyjną, innym razem świetny romans, a innym tragedię.

Głównym bohaterem tej książki jest książę Pedro, w Brazylii nazwany Dom Pedro, najstarszy syn króla Jana VI z portugalskiej dynastii Bragança i jego żony Charlotty Joachimy, córki króla Hiszpanii Karola IV, cesarz Brazylii w latach 1822-1831, także krótko król Portugalii jako Piotr IV, od 10 marca do 28 maja 1826 roku. W książce przedstawiony jest jako młody, przystojny mężczyzna o ogromnych potrzebach seksualnych, który miał wiele kochanek i dzieci spoza małżeńskiego łoża. Informacje o jego romansach i ekscesach szokowały europejskie dwory. Pedro był również wspaniałym ojcem, który kochał wszystkie swoje dzieci, oraz dzielnym żołnierzem, który nie bał się walczyć w pierwszym szeregu.

pościel czarno biała
Cesarstwo ty ty

Moro opisuje wszystkie związki, w jakie był uwikłany cesarz Brazylii, w większości oparte głównie na uciechach cielesnych (poza małżeństwem w Leopoldyną, która choć urodziła mu siedmioro dzieci, to mało go pociągała). Pedro był czuły na kobiecą urodę, więc wielokrotnie wplątywał się w intrygi, które podważały jego autorytet jako księcia i cesarza.

Świat, w którym nie ma miejsca na miłość

Książka serwuje czytelnikowi informacje nie tylko o XIX-wiecznej Brazylii, pracach nad pierwszą, konstytucją, próbach zniesienia niewolnictwa i relacjach Portugalczyków z Brazylijczykami. Poznajemy też cząstkowo historię Portugalii i Hiszpanii, stosunki panujące między dworami europejskimi. Zadziwia chłód, obojętność, praktyczność monarchów i władców, którzy wydawali swoje kilkuletnie córki za mąż za  mężczyzn cieszących się złą opinią, albo swoich najbliższych krewnych. (Pedro również chciał wydać najstarszą córkę za swojego młodszego brata, do czego na szczęście nie doszło). Cóż, na dworach małżeństwa rzadko były zawierane z miłości. Małżeństwo było kontraktem, a posłuszne córki nigdy się nie buntowały. Jeśli będziecie czytać książkę, zwróćcie uwagę na Leopoldynę Habsburg, córkę cesarza Austrii, która została żoną Pedra. Leopoldyna zaimponowała mi jako kobiecie. Wykształcona, mądra (znała sześć języków), absolutnie posłuszna ojcu i mężowi, dzielnie znosiła wszystko, co spotkało ją w życiu. Kochała męża bez wzajemności, Pedro traktował ją jako przyjaciółkę, partnerkę.

Chciałam też zwrócić Waszą uwagę na wydanie „Cesarstwa to ty”. Okładki książek od Noir sur Blanc utrzymane są zwykle w stylistyce noir, ta natomiast jest inna. Piękna i solidna biała okładka mocno kontrastuje z wydaniami poprzednich książek.

„Cesarstwo to ty” to kolejny tytuł od Noir sur Blanc, która polecam. Poprzednio rekomendowałam Wam „Oonę i Salingera” , „Ciemną stronę miłości”.

You may also like...