Dziecięca wyobraźnia: Maja i jej świat

Debiutujące wydawnictwo Adamada oczarowało mnie książkami, jakie wydaje. Po „O chłopcu, który wpadł do książki”, która mnie bardzo, bardzo wzruszyła, zaczęłam z dziećmi czytać serię o Mai. Składają się na nią cztery książki, a każda z nich porusza ważną tematykę: wyobraźni, wspomnień, uczuć i ciekawości. W tym wpisie pokażę Wam otwierającą serię „Maję i jej świat. Wyobraźnia”, polecaną dla dzieci w wieku 5+.
Wydawnictwo Adamada 
Seria o Mai to dzieło Anny Obiols, rocznik 1975, absolwentki historii sztuki na uniwersytecie w Barcelonie, która wspólnie z ilustratorem Joan Subirana, wydała ponad 40 książek dla dzieci, a wiele z nich zostało przetłumaczonych na obce języki. Dzięki Wydawnictwu Adamada możemy poznać część dorobku tego duetu, czyli przygody Mai. Serię otwiera „Wyobraźnia”. Poznajemy w niej główną bohaterkę – siedmioletnią dziewczynkę Maję oraz jej otoczenie.
Wydawnictwo Adamada
Czym jest dziecięca wyobraźnia, tłumaczyć nie trzeba – każdy z nas miał ten dar i wykorzystywał na różne sposoby. Wyobraźnia to jedna z najbardziej charakterystycznych właściwości dzieciństwa. Umiejętność tworzenia wyimaginowanych światów, nieraz bardzo złożonych, fantastycznych, niezwykłych dostępna jest zarezerwowana jest dla dzieci i może niektórych pisarzy;-) Wyobraźnia pozwala dzieciom zrozumieć świat i odnaleźć się w jego skomplikowanych realiach, pozwala też radzić sobie z wieloma problemami. 
Dzieci widzą dużo więcej niż dorośli, którzy wydarzeniom i osobom nie przypisują aż tak wielu znaczeń. Wytwory dziecięcej wyobraźni pewnie w większości uznajemy za śmieszne, ale może warto spojrzeć na nie z innej strony. Może w dorosłym życiu choć raz warto spojrzeć na świat oczami dziecka? Może patrząc na obraz współczesnego artysty, przestać szukać mądrych znaczeń i zobaczyć go naiwnymi oczami dziecka?
Wydawnictwo Adamada
Siedmioletnia Maja to rezolutna mała dziewczynka, którą czytelnik poznaje poprzez jej codzienność, na którą Maja patrzy poprzez pryzmat wyobraźni. Jej pokój to bezkresne pustynne wydmy, szum liści to nic innego jak zwierzanie się drzew sobie nawzajem, a arbuz jest plastrem księżyca. Suszące się pranie nie jest zwykłym ubraniem, a historią miłości chłopca i dziewczynki, a sznur na pranie to lina, po której przechadza się linoskoczek… Wszystko, co otacza Maję, jest niezwykłe. A jest niezwykłe dlatego, że Maja na to pozwala. Dopuszcza „cuda” tam, gdzie my nie widzimy dla nich miejsca: przy ubieraniu się, przy śniadaniu, w kąpieli.
Nie chcę Wam zdradzać treści tej książki, bo nie taki jest cel recenzji. I tak powiedziałam Wam wiele;-)
Wydawnictwo Adamada
Książka nie kończy się typowo: zawiera dużo wskazówek dla rodziców/opiekunek/nauczycieli, wyjaśniających, jak rozbudzić dziecięcą wyobraźnię. Autorka proponuje kilka ciekawych ćwiczeń, które uaktywniają wyobraźnię, jak np. interpretację obrazu albo odgrywanie scenek przy użyciu lalek czy kukiełek. Na samym końcu zostały zebrane sentencje i refleksje dotyczące wyobraźni.

Cała seria o Mai jest pięknie wydana. Wysokiej jakości papier, świetne ilustracje, estetyczne połączenie kolorów, zróżnicowane czcionki – to wszystko sprawia, że książkę bardzo dobrze się i ogląda, i czyta. A już wkrótce zaproszę Was na kolejne części z tej serii.

napisała Anna Obiols
zilustrował Joan Subirana
format (mm) 240 x 240
strony 36
oprawa twarda
ISBN 978-83-7420-640-2
cena 24,90 zł

You may also like...