Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Piszesz? Wyślij swój tekst

Konkurs literacki im. Astrid Lindgren

Konkurs literacki im. Astrid Lindgren

Jeśli piszesz do szuflady, a twoje teksty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, to masz jeszcze miesiąc, by doszlifować tekst i wysłać go na konkurs – V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Honorowy Patronat nad Konkursem objęły: Ambasada Szwecji, Biblioteka Narodowa oraz Instytut Książki. Do współpracy w ramach jubileuszowej edycji Konkursu zostały zaproszone wydawnictwa: Literatura, Publicat i Nasza Księgarnia, które w pół roku po ogłoszeniu wyników wydadzą nagrodzone książki.

– Celem Konkursu im. Astrid Lindgren jest wyznaczanie wysokich standardów literatury dla dzieci i młodzieży oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników. Zapraszamy polskich autorów do tworzenia książek pisanych piękną polszczyzną, poruszających ciekawe i ważne tematy, wskazujących właściwe wzorce zachowań, a przy tym bardzo atrakcyjnych dla współczesnego młodego odbiorcy. Taka literatura może stanowić istotną kontrpropozycję wobec mediów promujących przemoc i inne negatywne wzorce – tak opisuje rolę Konkursu Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.

Konkurs jest dla debiutantów i dla uznanych już pisarzy

Konkurs im. Astrid Lindgren jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno uznanych pisarzy, jak i osób, które dopiero próbują swoich sił w literaturze. Na Konkurs przyjmowane są prace w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku do 6 lat, 6-10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Na Konkurs można przesyłać wyłącznie prace dotychczas niepublikowane i niezgłoszone do druku lub oceny w wydawnictwach, nie nagradzane i niewyróżniane w innych konkursach.

– Ogłaszanie konkursów literackich zawsze ma sens, ponieważ konkurs to okazja do wyłonienia innych sposobów myślenia, wolnych od nacisku wydawców i rynku. Astrid Lindgren też została odkryta dzięki konkursowi! – uważa Przewodnicząca Jury Konkursu, prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka.

Nadesłane książki są czytane przez prejurorów, a następnie wyselekcjonowane przez nich tytuły są przekazywane do czytania przez członków Jury, w skład którego wchodzą również: prof. Grzegorz Leszczyński, literaturoznawca i krytyk literatury dziecięcej, przedstawiciele wydawnictw konkursowych oraz Fundacji.

Na konkurs można nadsyłać prace wyłącznie tekstowe (bez grafiki), forma utworu: bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań – napisane prozą. Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu na stronie: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-astrid-lindgren.

Pod uwagę jurorzy będą brać m.in. to czy powieść:

  • jest adresowana do dziecka i nie zawiera kontekstów/fragmentów zrozumiałych wyłącznie dla dorosłych
  • niesie ważne i ciekawe dla dziecka treści
  • jest napisana piękną i poprawną polszczyzną; wyrabia dobry smak literacki
  • uczy racjonalnego myślenia, mądrości oraz zasad prawidłowej komunikacji i relacji między ludźmi
  • niesie przesłanie szacunku do dziecka, innych istot, przyrody, kraju, tradycji, wartości humanistycznych
  • rozwija wrażliwość moralną i umiejętność odróżniania dobra od zła,
  • uczy rozwiązywania problemów i konfliktów
  • unika stereotypów związanych z płcią, rasą, narodowością itp.
  • chroni wrażliwość dziecka – nie wzbudza lęków i pesymizmu, unika przemocy
  • buduje pozytywny stosunek do świata i ludzi, optymizm i wiarę w siebie.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 listopada 2018 r. na adres:

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, 02-786 Warszawa, ul. Rosoła 44a
z dopiskiem ‘Konkurs Astrid Lindgren”

Konkurs im. A. Lindgren jest organizowany przez Fundację od 2006 roku. W dotychczasowych czterech jego edycjach wzięło udział ponad 2000 osób, nagrodzono i wydano ok. 40 znakomitych książek. Konkurs zyskał wysoką rangę w środowisku pisarzy, wydawców oraz wśród odbiorców (dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy).

Prace nagrodzone w Konkursie w ciągu pół roku od jego zakończenia wydawane są w formie książek i cieszą się dużym powodzeniem wśród czytelników. Często stają się też laureatkami innych konkursów, np. na Książkę Roku lub na Debiut Roku, wytyczając tym samym standardy dobrej literatury dla dzieci. Nagrodzona w III Konkursie im. A. Lindgren książka Katarzyny Ryrych „O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych” została wpisana na listę najlepszych książek 2015 r. przez IBBY–międzynarodową organizację ds. literatury dla młodych. Niektóre z książek-laureatek doczekały się tłumaczeń na inne języki i zdobywają międzynarodową publiczność.

Nie ma co zwlekać, warto spróbować swoich sił. Do wygrania jest 15 tysięcy złotych:-)

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem logopedą, współautorką książki "Sekrety Rzeszowa" i dziennikarką. Aktywnie działam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie".

You may also like...