„Leniusiołki” – Anna Sakowicz i jej książka dla dzieci
Anna Sakowicz, lubiana powieściopisarka, autorka kilku książek adresowanych do czytelników dorosłych, debiutuje książką dla dzieci. „Leniusiołki” to pierwsza pozycja w jej dorobku skierowana do małych odbiorców. Chyba do większości małych czytelników, bo problem, jaki autorka porusza, obecny jest niemal w każdym domu, w którym mieszka choćby jedno dziecko. Honorarium za sprzedaż praw autorskich pisarka przeznaczyła na cel charytatywny.
Porozrzucane zabawki, ubrania, przybory szkolne, bałagan na dywanie, biurku, w szafie – tak często wygląda rzeczywistość pokoju dziecięcego. O ile dla dziecka nie jest to problem, o tyle rodzice imają się wszelkich sposobów, by zachęcić lub zmusić pociechę do sprzątania i utrzymywania porządku. Są prośby i groźby, nakazy i zakazy, nagrody i kary, a problem i tak powraca.
A gdyby tak wytłumaczyć to wszystko w inaczej?
Sięgnąć po książkę i przeczytać dziecku historię z przesłaniem?
Polecam „Leniusiołki”. Najnowszą książkę pisarki Anny Sakowicz, która prowadzi blog Kura Pazurem. Autorka ma na swoim koncie zbiór opowiadań „Żółta tabletka” i „Żółta tabletka plus”, „Szepty dzieciństwa”, „Niedomówienia” oraz trylogii kociewskiej („Złodziejka marzeń”, „To się da” i „Już nie uciekam”). Powieści przysporzyły jej grono wiernych czytelników, czemu trudno się dziwić, bo nie dość, że autorka pisze w świetnym stylu, to jeszcze jest niezwykle serdeczną osobą.
„Leniusiołki” – bajka dla dzieci w wieku 6-9 lat
Premiera „Leniusiołków” odbyła się w Katowicach podczas Śląskich Targów Książki w dniach 10-12 listopada. Autorka promowała ją w 11 listopada w gronie fanów-czytelników oraz w towarzystwie własnoręcznie uszytych maskotek leniusiołków. Ponieważ i moje dzieci otrzymały od autorki maskotki wraz z książką, muszę wam powiedzieć, że są one bardzo, bardzo „milutkie”, jak określiły to moje dzieci. Delikatny, miękki materiał i prosty kształt stworków sprawiają, że szybko stają się ulubionymi przytulankami.
„Leniusiołki” to bajka dla dzieci w wieku 6-9 lat, choć świetnie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci. Główną bohaterką jest 7-letnia Amelka, która jest małą dziewczynką, ale wielką bałaganiarą. Jej pokój przypomina pobojowisko. Amelka jest apatyczna, brakuje jej energii, a czas wolny spędza najchętniej, leżąc na kanapie. Pewnego dnia mama Amelki, zaniepokojona zachowaniem córki, postanawia działać. Szuka pomocy w Internecie i wtedy trafia na informację o tym, że w ich domu zalęgły się leniusiołki. Sprawy nabierają tempa, ale pozbycie się leniusiołków wcale nie jest łatwe. Bo każdy, kto przebywa w ich towarzystwie, nagle staje się senny i leniwy…
Jak powstała książka
Ciekawa jest historia powstania „Leniusiołków”. Ci, którzy znają poprzednie powieści Anny Sakowicz, wiedzą, że pomysł na bajkę dla dzieci narodził się w głowie Joanny, bohaterki trylogii kociewskiej („Złodziejka marzeń”, „To się da i „Już nie uciekam”). Joanna pisała bajki dla fundacji i pomagała dzieciom w hospicjum. Tak Anna Sakowicz pisze na swoim blogu:
I gdy już się to wszystko zalęgło w mojej głowie, trzeba było dać słowom upust. Dzięki temu postawię piękną (piękniejszej nie mogłam sobie wymarzyć) kropkę nad historią kociewską. Cały mój dochód ze sprzedaży książeczki trafi bowiem do dzieciaków z Oddziału św. Mikołaja w Szczecinie, a dokładnie do Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe w Szczecinie.
„Leniusiołki” są połączeniem klasycznej bajki z bajką terapeutyczną, w której dziecko może odnaleźć siebie i swoje problemy czy zrozumieć postępowanie dorosłych oraz ich reakcje. Pozwala też dziecku dostrzec, że rodzice, którzy wymagają pewnych wzorców zachowań od swojej pociechy, też kiedyś sami byli dziećmi i musieli stawić czoła podobnym problemom.
„Leniusiołki” ilustrował Andrzej Niezgoda.
Książkę możecie kupić na stronie wydawcy BJ Service za 19,90 zł w promocji.