Jak oszczędzać na przyszłość dzieci i mieć pasję, która kosztuje

przyszlosc-dziecka

Niedawno usłyszałam od znajomych, którzy z podziwem patrzyli na mój księgozbiór, że moja czytelnicza pasja musi sporo kosztować. Książki przecież tanie nie są, a u mnie uginają się pod nimi półki! Postanowiłam zdradzić sekret. Wiele książek dostaję od wydawnictw oraz autorów albo w prezencie od bliskich. Trochę książek też kupuję, ale zawsze w bardzo promocyjnych cenach, tak żeby nie naruszyć domowego budżetu. Bo domowy budżet, jak u większości statystycznych Polaków, i u nas jest mocno ograniczony. Codzienność i życiowe priorytety skutecznie potrafią wybić człowieka z sympatycznego bujania w obłokach. A priorytetem jest rodzina, zdrowie, miłość i bezpieczna przyszłość naszych dzieci.

Jak każda rodzina, i my mamy swoje małe i duże marzenia. Wiele z nich się już spełniło, inne cierpliwie czekają w kolejce. Takim, które jest spychane na sam koniec listy, u nas są rodzinne wyjazdowe wakacje. To głównie ja o nich marzę, bo dzieciom póki co chyba jest wszystko jedno, czy wakacje spędzają w domu na wsi, czy na jakimś wyjeździe w Bieszczady lub za granicę. Natomiast ja od kilku lat marzę o wspólnym wakacyjnym wyjeździe, połączonym z odpoczynkiem, wycieczkami i zwiedzaniem. Bez telefonów i laptopów, tak żeby naładować wewnętrzne baterie. I wiecie dlaczego ciągle nie udaje się go spełnić? Koszt wakacji to jedno – choć przecież wcale nie muszą być drogie, można spędzić je pod namiotem – a zgranie urlopów mamy i taty to drugie. Mimo to nie poddaję się. Kiedyś musi się udać!

Mamy też inne marzenia. Syn chciałby trenować piłkę nożną. Klub sportowy w mieście odpada z przyczyn logistycznych, zaś na zajęcia do okolicznych klubów nie możemy zdążyć po moim powrocie do domu. Czekam więc na przyszłoroczny nabór do najbliższego klubu. A nuż się powiedzie?

Wychowanie jednego dziecka kosztuje w Polsce od 176 tys. do 190 tys. zł

Innym celem jest zapewnienie dzieciom przyszłości poprzez oszczędzanie. A ta rysuje się niepewnie, biorąc pod uwagę doniesienia na temat wysokości naszych ewentualnych emerytur. Moi rodzice stawali na głowie, żeby zapewnić byt rodzinie. I choć my jesteśmy teraz w lepszej sytuacji niż oni wtedy, przyszłość nasza i naszych dzieci może wyglądać… no właśnie, jak? To już temat na całkiem osobny wpis.

Ważne jest też uczenie dzieci gospodarowania finansami. Jak spora grupa rodziców uczymy tego oszczędzania i wydawania dzięki drobnym sumkom w skarbonkach:-) Tak na początek.

skarbonka

Czy wiecie, że w 2015 roku Centrum im. Adama Smitha oszacowało, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19. roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci – od 317 tys. do 350 tys. zł? W przypadku rodzin z trójką dzieci koszty te wynoszą od 421 do 460 tys. zł.

Biorąc pod uwagę te obliczenia, trochę już wydaliśmy, a przed nami jeszcze wiele, wiele wydatków… I jak tu oszczędzać?

IKZE, czyli jak oszczędzać na przyszłość dzięki 500+

Sposobów na oszczędzanie jest wiele, a dzięki 500+, które otrzymuje wiele rodzin, staje się całkiem realne. Część rodzin przeznacza 500+ na bieżące wydatki, są też ci, którzy inwestują tę dodatkową kwotę w różne produkty finansowe.

Jednym ze sposobów oszczędzania jest IKZE, indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, które pozwala oszczędzać na dodatkową emeryturę. Choć konto ma w nazwie słowo emerytalne, jego posiadanie daje korzyści osobom w każdym wieku. Główną korzyścią krótkoterminową jest możliwość odliczenia wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania za dany rok kalendarzowy. W rozliczeniu za 2016 r. ulga może wynieść nawet 1557 zł (przy maksymalnej wpłacie i trzecim progu podatkowym). Przy pierwszym progu podatkowym wpłacie rocznej 4866 zł będzie to zwrot w wysokości 875 zł.

Na czym polega IKZE

– Wpłaty na IKZE odliczysz od swojego dochodu rocznego, a więc zapłacisz mniejszy podatek.

– Jeśli inwestujesz w III filar, nie interesują cię niekorzystne zmiany w polskim systemie emerytalnym. Gromadzone pieniądze są twoją własnością.

– Pieniądze nie są zamrożone, możesz je wypłacić w dowolnej chwili. Zachowasz wtedy wypracowane zyski, ale zapłacisz podatek dochodowy.

– Wypłata z konta IKZE po ukończeniu 65. r. ż. zostaje objęta 10% ryczałtowym podatkiem dochodowym, czyli stawką niższą niż np. 18% lub 32%, które obecnie płacisz od dochodu

– Pieniądze zgromadzone na IKZE są dziedziczone przez osoby, które wskażesz. Nie zapłacą one podatku od spadków i darowizn, jedynie zryczałtowany podatek dochodowy w wys. 10 %.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oszczędzania na przyszłość, wejdź na stronę  Wyciśnij więcej pieniędzy i zostaw namiar na siebie, a skontaktuje się z Tobą doradca.

Jak Wy oszczędzacie na przyszłość swoich dzieci? Budżet domowy pozwala Wam na to czy nie?

Katarzyna Grzebyk

Witaj! Mam na imię Katarzyna. Jestem mamą dwójki dzieci oraz żoną żołnierza. Od 12 lat zawodowo "bawię się" słowem - jestem dziennikarką, redaktorem i korektorem tekstów. Mieszkam w małej wsi na Podkarpaciu. Czasem piszę wiersze i opowiadania. Czytasz właśnie mój lifestylowy blog o literaturze, dziennikarstwie i rodzinie. Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam na stronę "O mnie"

You may also like...