Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności

książka o zwierzętach
Niełatwo o książkę, którą z równym zainteresowaniem mógłby przeczytać i ośmiolatek, i jego rodzice, i dziadkowie. Znamy kilka takich tytułów – należą one do klasyki literatury. A co literaturą współczesną? Wymieniłabym tu twórczość chilijskiego pisarza Luisa Sepulvedy, dobrze znanego z „Historii o mewie i kocie, który uczył ją latać” i „Historii Miksa, Maksa i Meks”. W marcu nakładem Oficyny literackiej Noir sur Blanc ukazała się kolejna jego książka, wpisująca się w tradycję bajek, które nie mają ograniczeń wiekowych. To „Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności”

 

Tak, jak poprzednie utwory z tego cyklu, książka jest ciepłą opowieścią z mądrym, uniwersalnym przesłaniem, dla czytelników bez względu na szerokość geograficzną. Jest to klasyczna bajka narracyjna, spełniająca wymogi gatunku.
ślimak, książka o zwierzętach
„Ślimak, który odkrył znaczenie powolności”

 

Głównym bohaterem bajki jest młody ślimak, dążący do poznania własnej tożsamości. Dziwi się, że jest jednym z wielu ślimaków, który nie posiada imienia, określającego jego charakter i osobowość. Młody ślimak nie może tego zrozumieć. Zastanawia się też nad ślimaczą powolnością. Szuka, drży, zadaje trudne pytania, przez co staje się niewygodny dla swoich współbraci. Swoją dociekliwością i chęcią poznania prawdy budzi niesmak. Czuje, że nie jest mile widziany w środowisku. Postanawia więc opuścić łąkę pełną dmuchawców i wyruszyć przed siebie.

 

ślimak
L. Sepulveda, „Ślimak, który odkrył znaczenie powolności”

 

Na swojej drodze spotyka żółwia o wdzięcznym imieniu Niezapominajek, który nadaje ślimakowi imię: Buntownik. Imiona, jak się domyślacie, mają znaczenie symboliczne i trafnie oddają osobowość tych postaci. Historia żółwia jest smutna – przez lata był on „maskotką” ludzkich dzieci, a gdy te podrosły, przestały interesować się zwierzęciem i wywiozły na łąkę. Żółw wyjaśnia ślimakowi kilka dręczących go kwestii, resztę ślimak zrozumie w trakcie podróży, w trakcie której zobaczy m.in. niszczycielską siłę, która zagraża bezpieczeństwu jego współbraci. Pozna też puchacza (symbol mądrości).
Buntownik wróci na łąkę pełną dmuchawców, by ostrzec ślimaki i inne zwierzęta, przed grożącym niebezpieczeństwem. Czy ślimaki mu uwierzą i zdecydują się porzucić stałe miejsce zamieszkania? Czy pójdą za nim, gdy każe opuścić im łąkę? Przecież wszyscy wiemy, że najtrudniej jest być prorokiem we własnym kraju:-)

 

Bajka Luisa Sepulvedy dotyka uniwersalnych wartości, jak: młodość, wolność, mądrość, przyjaźń, tożsamość, doświadczenie życiowe czy przywiązanie. Zaś lekki styl pisarza sprawia, że czytelnik od razu się w niej „zaczytuje”.
Sepulveda na spotkaniu z czytelnikami  przyznał, że inspirację do szkicowania postaci zwierząt czerpał z obserwacji autentycznych osób, jakie spotkał w życiu.
Tytuł oryginału: Historia de un caracol que descubriò la importancia de la lentitud
Język oryginału: hiszpański
Przekład: Joanna Skórnicka
Oprawa: twarda całopapierowa
Format: 150×240
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-577-9
Wydanie: I
Data wydania: marzec 2016
Ilość stron: 96

You may also like...